05. 07. 2020 Sviatok sv. Cyrila a Metoda 31°C Jasno

Do Maďarska a Česka môžete vycestovať na 48 hodín bez negatívneho testu na COVID-19

Autor: Petula , Foto: Pixabay

Vlajky

Všetci, ktorí plánovali vycestovať do susedných štátov Maďarska a Českej republiky tak môžu od 27.5.2020 urobiť bez toho, aby museli absolvovať testovanie na COVID-19. Informovalo o tom Ministerstvo vnútra SR.

Aké povinnosti pri vycestovaní máme?


Osoby s trvalým alebo prechodným pobytom na Slovensku, v Česku alebo v Maďarsku môžu používať rovnaké 4-jazyčné tlačivo, ktoré nájdete na stránke Ministerstva vnútra SR:


Na cestovanie medzi SK-CZ-HU s využitím možnosti vycestovať bez negatívneho testu a karantény a návratu do krajiny, odkiaľ vycestovali, do 48 hodín, možno použiť iba otvorené hraničné priechody týchto troch krajín.
PRÍKLAD: Človek s trvalým alebo prechodným pobytom v Českej republike sa nedostane na Slovensko z Poľska, čiže cez poľsko-slovenský hraničný priechod, ale len cez otvorené hraničné priechody česko-slovenské alebo maďarsko-slovenské


 

OSOBY BEZ TRVALÉHO ALEBO PRECHODNÉHO POBYTU V KRAJINE, V KTOREJ DLHODOBO ŽIJÚ A PRACUJÚ

Je veľa ľudí, ktorí dlhodobo žijú a pracujú v inej krajine, než v akej majú svoj trvalý pobyt. Tým odporúčame, aby si REGISTROVALI SVOJ POBYT na príslušnom úrade. Po takejto registrácii budú môcť predmetné opatrenie využiť.

PRÍKLAD Č.1: Človek s trvalým alebo prechodným pobytom v Slovenskej republike, ktorý dlhodobo žije a pracuje v Českej republike alebo v Maďarsku, sa musí zaregistrovať na príslušnom úrade v danej krajine. Až potom môže na 48-hodín vycestovať na Slovensko.

PRÍKLAD Č.2: Človek s trvalým alebo prechodným pobytom v Českej republike alebo v Maďarsku, ktorý dlhodobo žije a pracuje na Slovensku, sa musí zaregistrovať na príslušnom oddelení cudzineckej polície PZ. Až potom môže na 48 hodín vycestovať zo Slovenska.


 

Upozorňujeme občanov a rezidentov, aby si na výstupe zo Slovenska nechali od slovenských príslušníkov Policajného zboru OZNAČIŤ TLAČIVO o prekročení štátnej hranice.
PRÍKLAD: V prvý deň platnosti opatrenia, sa totižto vyskytli aj prípady, keď naši občania a rezidenti bez označenia v tlačive prekročili štátnu hranicu smerom do Českej republiky, kde ich zastavili a kontrolovali české policajné zložky a vrátili ich späť na územie Slovenska. Je potrebné si uvedomiť, že miesto kontroly výstupu zo SR a vstupu do ČR nie je na jednom mieste.


Pri cestovaní osôb, ktoré majú na území SR prechodný alebo trvalý pobyt, alebo registráciu občana EU zo SR do ČR (vrátane občanov SR), alebo do Maďarska, si tieto osoby musia nechať označiť tlačivo a pri návrate do SR odovzdať príslušníkovi Policajného zboru SR na hraničnom priechode.

Pri cestovaní osôb, ktoré majú prechodný, alebo trvalý pobyt na území Maďarska, alebo ČR (vrátane občanov týchto krajín) do SR si musia tlačivo označiť pri vstupe do SR u príslušníka Policajného zboru SR a pri ceste naspäť toto tlačivo má osoba povinnosť odovzdať opäť príslušníkovi Policajného zboru SR na hraničnom priechode.

Pri porušení hrozí POKUTA zo strany UVZ SR do výšky 1659 eur, alebo zo strany PZ bloková pokuta až do výšky 1000 eur.

 

Prevzaté zo FB stránky Ministerstva vnútra SR

 

Napíšte komentár