27. 10. 2021 Sabína 14°C Jasno

Čo robiť, keď sa deťom nechce učiť?

Autor: Claudinka, Foto: Kharisma
september

Zdroj: Kharisma

Ani pre vaše deti nie je učenie lákavou aktivitou? Poradíme vám, ako deti niečo nové naučiť bez toho, aby o tom vôbec tušili. Škola je už v plnom prúde a je výzvou nielen pre rodičov, ale aj pre deti samotné. Tie museli po dvoch mesiacoch zábavy a celodenných hier zasadnúť opäť do školských lavíc a svoje myšlienky venovať učeniu a vzdelávaniu. Každý rodič však vie, že pôvodné nadšenie z tejto zmeny vyprchá veľmi rýchlo. Deti sú od prírody hravé a živé tvory, ktoré niekoľkohodinové sedenie a učenie sa ešte aj doma po škole jednoducho nudí. Veľmi dôležitú úlohu preto zohráva rodič, ktorý by mal svojho potomka vedieť správne motivovať, aby už v najnižšom veku pochopil, že vzdelávanie môže byť aj zábava.

Spoločenské hry deti vzdelávajú                                
Vymyslieť plán, ako deti motivovať k učeniu, nie je jednoduchá úloha. Psychológovia v takejto situácií odporúčajú vyhnúť sa príkazom a radšej uprednostniť rôzne spôsoby zábavného a spoločného vzdelávania, napríklad formou hrania spoločenských hier. Ich obrovskou výhodou je to, že v každom veku dokážu priniesť deťom celý rad benefitov. Tie najmenšie vďaka nim spoznávajú svet okolo seba, rozvíjajú komunikačné a koordinačné zručnosti. Neskôr tento druh zábavy deťom slúži ako nástroj na trénovanie logického myslenia, socializáciu s vrstovníkmi či akceptovanie princípu fair play. Deti sa naučia, čo je to byť spravodlivý, pochopia, že prehra je súčasť života a že pravidlá sa musia dodržiavať. Spoločenské hry bez ohľadu na vek stimulujú mozog, konkrétne tú časť, ktorá zodpovedá za fungujúcu pamäť či iné kognitívne zručnosti ako vnímanie, rozhodovanie a samozrejme, aj učenie sa. A aby toho nebolo málo, pri hraní hier sa rozvíja kreativita a tvorivosť.

Videohry v menšej miere
Spoločenské hry však nemôžu byť nahradené tými počítačovými. Ak totiž deti hrajú hry na notebooku alebo mobile, nenaučia sa komunikovať s okolím, nesocializujú sa tak ako pri spoločenských hrách. Taktiež, ak sa hrá dieťa samo, absentuje možnosť vnímania a rozoznávania reči tela a mimiky, čo je pre jeho vývin nesmierne dôležité. Podľa článku zverejnenom v oficiálnom časopise Americkej pediatrickej akadémie (AAP News, Kenneth R. Ginsburg, MD, MSEd,) je  hra nevyhnutná pre rozvoj najmenších, pretože prispieva k ich poznávacej, fyzickej, sociálnej a emočnej pohode. Hra tiež ponúka ideálnu príležitosť pre rodičov, ako vhodne stráviť s potomkami čas. Autor tiež upozorňuje na fakt, že aj napriek výhodám, ktoré z hry plynú nielen pre deti, ale aj pre rodičov, sa tento čas neustále skracuje, čo je chyba. Rovnaký názor priniesli aj odborníci z americkej Univerzity Kansas State. Pri stolových hrách veľmi rýchlo vzniká puto, ktoré je založené na dôvere a na trvalých vzťahoch. „Pri hraní videohier je pozornosť na obrazovke viac než na spoluhráčoch. Ak je videohra online, interakcie často poskytujú anonymitu a príležitosť prezentovať sa inak, ako by tomu bolo v skutočnosti,“ ozrejmila rozdiel Elizabeth Brunscheen-Cartagena z univerzity.

Ako vybrať správne?
Výber správnej hry bude závisieť v prvom rade od veku vašich potomkov a aj od toho, aké schopnosti chcete u detí pomocou hry budovať. Dnes na trhu nájdete hry špeciálne zamerané napríklad na logiku, pamäť, počítanie, ale aj kreativitu či pozornosť a rýchlosť. Aby boli pre deti skutočne aj zábavné, vyberajte také tituly, ktoré nie sú komplikované či náročné.

71848048 845041265891522 7024024313703432192 n

Zdroj: Kharisma

Vizuálne precvičovanie pamäte
Jednoduchá hra, ktorá deťom umožní precvičovanie vizuálnej pamäte hravou formou, je napríklad hra s názvom 1,2,3. Vďaka nej sa deti na chvíľu stanú súčasťou farmy plnej zvieratiek, pričom majú len pár sekúnd na to, aby odhalili, kam prasiatko či kravička zmizli. Hra je vhodná pre deti už od 4 rokov, zabavia sa s ňou však aj školáčikovia. Precvičovanie pamäte u starších detí môžete zase s hrou Memofant, pričom sa do zábavy môže zapojiť celá rodina. Na začiatku hry dostanete 60 sekúnd počas ktorých si musíte zapamätať 12 rozdielnych obrázkov a ako už asi tušíte, vyhrá iba ten, kto bude mať „pamäť ako slon“.

Piráti i architekti
Nádych skutočného dobrodružstva si vaše ratolesti užijú s hrou Pirate Ships. Na stole či na koberci sa bude odohrávať neľútostná námorná vojna medzi pirátskymi korábmi, pričom cieľom hry je čo najpresnejšie zasiahnuť nepriateľské plavidlo a ukoristiť nejaký vzácny poklad. Zbohatne a vyhráva ten, ktorému sa to podarí skôr. Víťaz teda na zdolanie protivníka bude potrebovať v prvom rade zručnosť a presnosť. Na druhej strane, kombinačné a logické myslenie rozvíja horúca novinka s názvom Kensington. Je určená školákom, ktorí majú za úlohu vybudovať čo možno najimpozantnejšie stavby známej mestskej časti z jednotlivých dielov. Tie sa však ukladajú podľa prísnych pravidiel, ktoré sú v tejto hre najväčší „nepriateľ“.

Zábavné hry so vzdelávacím podtextom nájdete na www.eshop-piatnik.cz.

Napíšte komentár