19. 01. 2021 Drahomíra 4°C Sneženie

Zdravé stravovacie návyky detí

Autor: marylyn, Foto: Sponzorovaný obsah
bread 2796393 1920

Zdroj: Pixabay

Pravidelne jesť treba! A pokiaľ je reč o deťoch, platí to dvojnásobne. Bez raňajok by nemali vytiahnuť ani päty z domu. V opačnom prípade hrozí, že budú kvôli pocitu prázdneho žalúdka počas vyučovania nesústredené. Ďalší prísun potrebnej energie by im v priebehu dňa mala zabezpečiť desiata. Pozor však na to, aké jedlá deti konzumujú.

Základ dňa

Raňajky by mali tvoriť 20 až 25% denného prísunu energie. Aj v noci telo spaľuje energiu, a preto by ste sa mali postarať o to, aby malo vaše dieťa raňajky s dostatkom živín. Detský organizmus totiž potrebuje doplniť spálenú energiu.

Zdravá desiata

Pre deti vo vývoji je však mimoriadne dôležitá aj desiata. Mala by byť bohatá na „pomalé“ cukry, bielkoviny a tuky. Sacharidy by mali tvoriť približne 50 až 55 %, tuky 25 až 30 % a bielkoviny približne 10 až 15 %. Vhodný je aj kus ovocia či zeleniny ako zdroj vápnika. U nás si zvyčajne dieťa nájde v obedári chlieb s nátierkou či maslom, šunkou a syrom. Stačí vymeniť biele pečivo za celozrnné a môže z toho byť pomerne zdravé jedlo. Hoci máme v obchodoch nespočetné množstvo hotových nátierok či tavených syrov, skúste vášmu dieťaťu pripraviť zdravšiu nátierku doma. Na internete môžete načerpať inšpiráciu a jej príprava vám nezaberie ani veľa času. Zdravou alternatívou môžu byť aj muffiny. Tie možno pripraviť z čerstvého ovocia, so zníženým obsahom tuku, prípadne s celozrnnou múkou. Skvelým zdrojom živín sú aj vajcia, len to netreba preháňať s ich množstvom. A samozrejme, natvrdo uvarené vajce je lepšie ako praženica. Müsli je rýchle a jednoduché na pribalenie do aktovky, keď mamičky nestíhajú ráno pripraviť desiatu. Vyberajte také, kde je menej cukru a sú obohatené o vitamíny. Rovnako dôležitý je tiež pitný režim. Najlepším variantom je nesladený čaj, čistá voda alebo ovocná šťava. Limonády a sýtené nápoje sú úplne nevhodné. Pamätajte, že ak dieťa nemá zabezpečený pravidelný stravovací režim, môže byť hladné, čo uňho vyvolá podráždenie, nervozitu, nepozornosť a výkyvy nálad.

Ovocie je dôležité

Netreba zabúdať ani na to, že k zdravej desiate patrí aj ovocie a zelenina. Je nesmierne dôležité, aby ho deti jedli každý deň. Nielen pre to, že pôsobí na tráviaci proces v čreve, ale aj kvôli zásobovaniu organizmu čerstvým vitamínom C. Keď nie je vonku akurát čas na čerstvé sezónne ovocie, možno ho nahradiť napríklad aj detskou ovocnou výživou. Ovocná výživa je vhodná aj ako desiata alebo olovrant, pretože pozitívne vplýva na trávenie a zabezpečuje prísun vitamínov. Praktické balenie môže mať navyše vaše dieťa vždy po ruke. Aj pri výživách platí - vyberajte vždy tie s kvalitným zložením.

raspberry 2023404 1920

Zdroj: Pixabay

Treba začať od útleho detstva

Najväčšími nedostatkami v stravovacích návykoch u detí školského veku sú podľa štatistických prieskumov vynechávanie raňajok, nevhodná desiata, absencia obedov, prípadne ich nahrádzanie fast foodmi. Odborníci bijú na poplach, aby rodičia prikladali význam strave už vo veľmi mladom veku. Odporúčajú začať so správnym prístupom k pohybu a stravovaniu hneď po narodení, aby sa predišlo problému s nadváhou u detí. Ak sa vám predsa len vymkne stravovanie spod kontroly, dieťa môže priberať. Stále však nie je neskoro zakročiť! Stačí, ak primerane upravíte jedálny lístok a budete dbať na jeho dodržiavanie.

Náš tip:

Ovocné výživy OVKO BIO sú chutným spestrením desiatej každého školáka. Ovocie a zelenina predsa v jedálničku malého stravníka nesmú chýbať. Praktické a trendové balenie skrýva lahodný obsah s viacerými výhodami. Zabaľte svojej ratolesti sladké potešenie vyrobené výhradne z BIO surovín, navyše bez pridaného cukru a konzervačných látok. Ku konzumácií nepotrebuje nijakú lyžičku či vidličku - stačí otočiť uzáverom a vychutnávať. Obsah nie je v skle, takže sa hravo zmestí do každej školskej tašky a nijako ju nezaťaží. Vďaka prirodzenej chuti vybraných ingrediencií je tiež skvelou voľbou, ak vášho drobca prepadne chuť na niečo sladké. Značka Ovko spĺňa prísne kritériá na výrobu ovocných výživ a na ich prípravu sa používajú výlučne prírodné suroviny bez prídavkov soli, aróm, korenín, umelých farbív a konzervačných látok. 

pouche 90g skupina

Zdroj: Ovko

Sponzorovaný obsah - v tomto článku sú umiestňované produkty.

Napíšte komentár