Čo majú deti jesť, aby prosperovali?

Autor: Laura , Foto: miomat.sk
64A6952

Zdroj: miomat.sk

Detské jedlá, to je celá veda. Aspoň sa tak zdá na prvý pohľad. Jedálniček detí musí byť pestrý, vyvážený a zároveň by nemal obsahovať veci, ktoré organizmus zaťažujú alebo by mohli vyvolať alergickú reakciu. 

Každá mama, ktorá má doma malého drobca, vie, koľko energie, času a premýšľania ju stojí vymyslieť jedlo pre dieťa. Keby jedno, denne aspoň päť! A potom to treba do tých malých ústočiek ešte dostať a podľa možnosti bez toho, aby bola špinavá celá podlaha, steny aj strop. Úbohá mama! Keďže sa vieme vcítiť, vieme, že toto je presne ten prípad, kedy je dobrá rada nad zlato.

IMG 20190529 102910

Zdroj: miomat.sk

 

Základné pravidlá

Nie náhodou majú byť prvé príkrmy iba z jednej suroviny (mrkva, zemiak, batat,..), to je najlepšia cesta, ako krehký organizmus postupne privyknúť aj na trávenie iných jedál než je materské mlieko a ako prísť na to, že drobcovi niečo nesedí. Po dobrých výsledkoch prvých pokusov sa dá zelenina postupne kombinovať a pozvoľna sa môže pridávať aj biele mäso. Samozrejme, hovoríme o obede bez polievky, ostávajú nám ešte štyri ďalšie jedlá – raňajky, desiata, olovrant a večera.

Hoci sú detičky malé, platí u nich to isté, čo u veľkých – raňajky majú dodať energiu a naštartovať deň, takže sa hodí napríklad kaša alebo jogurt. Na desiatu je ideálna porcia ovocia. Obed sme už spomínali. Olovrant môže byť zeleninový, fajn je aj ľahká polievka a večera taká, aby zasýtila, no nezaťažila trávenie. Vyhráva kaša. Soliť a inak dochucovať minimálne, najlepšie vôbec. 

Domáce je najlepšie

Ideálne je, keď je všetko čerstvé a pripravené doma, aby ste presne vedeli, čo v jedle je. A teraz dobrá správa, aby ste celý deň nestepovali pri sporáku, nespotrebovali more času, riadu a energie - každé jedlo sa dá pripraviť v jednom hrnci. Ak je hrniec správny a vie variť sám, kým vy robíte iné, užitočnejšie veci. Napríklad sa venujete drobcovi. Varenie nechajte napríklad na MioMat, mamami nazývaný aj hrnček var – zvládne viac ako 400 receptov. 
"MioMat je všetko v jednom, nádoba, ktorá sama pripraví polievku, kašičku, ovocné pyré. Stačí, aby mama do nej dala potrebné ingrediencie a stlačila gombík. MioMat jedlo uvarí aj rozmixuje. Žiaľ, nevie dieťatko nakŕmiť, ale to mamina isto zvládne, navyše sa potom nemusí zdržiavať umývaním riadu. Opláchne sa vlažnou vodou a hotovo," vymenúva výhody neoceniteľného pomocníka MioMat-ka Simona, ktorá si bez neho nevie predstaviť život.

Denne na ňom varí pre seba aj pre dieťa jej kolegyňa Zuzana. „Okrem obrovskej výhody, akou je úspora času a energie, na MioMate oceňujem aj to, že jedlo z neho v podstate netreba ničím ochucovať, pretože si v sebe zachováva všetky chute a zároveň živiny. Keby ste povedzme batáty najskôr varili vo vode a potom rozmixovali, hromada vitamínov skončí vo výlevke. Ale v MioMate ostáva zachované úplne všetko.“

mlieko

Zdroj: miomat.sk

Ženy ženám

Keď chcete deti naučiť jesť zdravo, musíte ich k tomu viesť od maličkatého malička.„Na čo si raz zvyknú, to potom funguje, ale nedá sa cúvať v čase. Dodnes ľutujem, že som nepoznala MioMat v období, keď som synovi začala núkať rastlinné mlieka. Dávala som si záležať, aby som kupovala čo najkvalitnejšie, bez konzervantov, sladidiel, emulgátorov, umelých prísad. No keď som mu potom jedného dňa ponúkla mandľové mlieko urobené v MioMate, nechcel ho, lebo nechutilo tak, ako bol zvyknutý. Nech kupujete to najlepšie, nič neprekoná stravu, ktorú si pripravíte doma,“ konštatuje Zuzana.

Tri dobré rady

  • Najlepšie jedlo je čerstvé jedlo. No ak urobíte liter polievky a polovica z nej ostatne, nebojte sa dať ju do vysterilizovanej nádobky, dobre zavrieť a odložiť do mrazničky. Týždeň, dva vydrží. Potom stačí pozvoľna rozmraziť, ohriať a nakŕmiť.
  • Ingrediencie do detských jedál vyberajte sezónne a lokálne. Vtedy je najvyššia záruka čerstvosti a kvality.
  • Čo je dobré pre najmenších, určite nezaškodí ani zvyšku rodiny. Nevarte pre každého zvlášť, minimálne niekoľko dní v týždni ušetríte hromadu času, energie aj peňazí, ak malým aj veľkým naservírujete tú istú chutnú mňamku. 
smoothie

Zdroj: miomat.sk

Recepty pre malých (aj veľkých) 

Ovsená kaša s mandľami

Potrebujeme 2 odmerky ovsa nahého (nie ovsené vločky), 1 odmerku mandlí, med na dosladenie a pitnp vodu. Ovos predpláchnite a dajte do nádoby MioMatu. Dolejte vodu medzi rysku Min a Max a zapnite program Mash / Soup. Po 25tich minútach vás MioMat prekvapí vynikajúcou kašou. Ochuťte medom, pridajte mandlové lupienky a ovocie podľa chuti. 

Náš tip: kaše v MioMate varte z predpripravených balíčkov kaší –  nemusíte tak už viac rozmýšľať nad kombináciami či množstvom. Hotové kaše sú pohodlné riešenie. Navyše sú 100% prírodné, bez pridaného cukru, konzervantov a farbív. Sú bez mlieka a bez lepku (okrem ovseno-kokosovej kaše).

Hráškový krém od Tomiho

Potrebujeme cca 400 g hrachu, 2-3 malé zemiaky, 1 cibuľu, soľ, korenie a vodu. Zemiaky a cibuľu, vložte ich do nádoby MioMatu a pridajte hrach. Dolejte pitnú vodu medzi rysky Min a Max a zapnite program Mash/Soup. O 25 minút je vynikajúci hráškový krém hotový. Ochuťte soľou a korením. Dobrú chuť.

hraskovy krem od tomiho.86425

Zdroj: miomat.sk

 

PR článok

 

 

Komentáre Napíšte užívateľskú recenziu

Túto stránku zatiaľ nik nekomentoval. Buďte prvý!

RSS komentárov na tejto stránke | RSS všetkých komentárov

Napíš komentár