Ako zaujať deti na vyučovaní? Nový vzdelávací projekt vznikol aj vďaka banke

Autor: MS, Foto: Neziskova organizacia EDULAB
profimedia tatra banka fenomeny sveta vzdelavanie

Zdroj: Profimedia.sk

Vyučovanie na školách sa postupne mení a inovuje. Vzdelávanie je témou, ktorú dnes podporujú nielen vzdelávacie inštitúcie.

Príkladom toho, ako môže vyzerať moderná hodina na základnej škole je projekt Fenomény sveta. Piataci a šiestaci na viac ako 800 základných školách využili v tomto školskom roku možnosť zaradiť k bežným hodinám špeciálny predmet, ktorý prepája poznatky z fyziky, matematiky, geografie a ďalších povinných predmetov. S Fenoménmi sveta sa učiteľ mení na sprievodcu a žiaci sa učia prostredníctvom zážitkov. Podľa neziskovej organizácie EDULAB je práve toto najefektívnejšia forma, ako deti interaktívnou formou zaujať a naučiť ich poznatky nielen získavať, ale tiež ich vedieť použiť v praxi. „Žiaci sa učia skôr súvislosti ako fakty a osvojujú si kompetencie pre život v 21. storočí. Školy dostali na výber jednu z 5 tém: voda, slnko, vzduch, kultúra a komunikácia, ktorej sa môžu venovať počas celého roka. Ťažiskom Fenoménov sveta sú vzdelávacie videá z dielne britskej BBC, doplnené o interaktívne cvičenia a edukačnú hru pre žiakov. Učiteľ zároveň dostáva k dispozícii komplexné vzdelávacie materiály, ktoré obsahujú množstvo rôznorodých aktivít priamo využiteľných na vyučovaní,“ vysvetľuje Ján Machaj, riaditeľ neziskovej organizácie EDULAB.

fenomeny sveta tatra banka 1

Fotografie zo skol: ZŠ Komenského 13 Sabinov, ZŠ Trieda SNP 20 Banská bystrica, ZŠ J.J.Thurzu Detva,

Zdroj: Neziskova organizacia EDULAB

V školskom roku 2018/2019 mohli všetky školy na Slovensku získať balík vzdelávacích materiálov jednej témy podľa vlastného výberu. Túto možnosť využilo viac ako 800 škôl a balíky vzdelávacích materiálov získali bezplatne. Projektové vyučovanie sa na základné školy dostalo aj vďaka generálnemu partnerovi projektu, Tatra banke, ktorá sa dlhodobo venuje inováciám a podpore vzdelávania na rôznych úrovniach.

„Inovovanie je prirodzenou reakciou na meniaci sa svet okolo nás. Ak sa pozrieme do našich domácností a porovnáme ich s domácnosťami našich rodičov, vidíme obrovský posun vo využívaní zariadení, ktorých cieľom je šetriť náš čas. Ako banka musíme tiež neustále sledovať aktuálne trendy a investovať do vývoja nových produktov a služieb, ak chceme držať krok s našimi klientmi. Školstvo by nemalo zaostávať, preto podporujeme iniciatívu neziskovej organizácie EDULAB na inovovanie vzdelávania a zvyšovanie kvality vyučovacích materiálov. Investícia do vzdelávania je investícia do budúcnosti,“  vyjadril sa k spolupráci na projekte Peter Matúš, člen predstavenstva Tatra banky.

fenomeny sveta tatra banka 2

ZŠ Komenského 13 Sabinov, ZŠ Trieda SNP 20 Banská bystrica, ZŠ J.J.Thurzu Detva,

Zdroj: Neziskova organizacia EDULAB

Fenomény sveta sa za pár mesiacov stihli na školách už udomácniť. Ukázalo sa, že väčšine žiakov nerobí problém vnímať video v angličtine spolu so slovenskými titulkami a oceňujú nový spôsob učenia a prácu v tímoch.

Komentáre Napíšte užívateľskú recenziu

Túto stránku zatiaľ nik nekomentoval. Buďte prvý!

RSS komentárov na tejto stránke | RSS všetkých komentárov

Napíš komentár