Meranie teploty bez stresu, aj v spánku

Autor: marylyn, Foto: Interpharm

Meranie teploty u bábätiek predstavuje často problém. Ak dieťa plače bez príčiny, je nepokojné, zmieta sa v horúčke, meranie teploty spôsobuje stres navyše. Vyskúšajte to bezbolestne. :)

Na trhu sú rôzne teplomery, jednými z nich sú klasické digitálne rýchlobežky (Microlife MT 550, MT 800). Tie za 10 sekúnd odmerajú dieťaťu teplotu v telesných dutinách. Čo deti nemajú veľmi radi. Digitálna rýchlobežka MT 850 dokáže teplotu odmerať dokonca už počas 8 sekúnd.

Nielen bezkontaktný, ale aj bezstresový teplomer Microlife
Zmeria teplotu za 3 sekundy a bez kontaktu s pokožkou dieťatka. To všetko vďaka infratechnológii. Teplotu tak môžete merať aj počas spánku, bez zobudenia. Na čele je teplota počas spánku rovnaká ako na tele. Namerané hodnoty teda zodpovedajú reálnej telesnej teplote. Pri plači a počiatočnej zimnici, môže byť teplota na čele o 1 až 1, 5°C nižšia. V týchto prípadoch sa odporúča merať deťom teplotu rektálne.

Infrateplomery sú zabezpečené teplotným alaramom a farebným podsvietením displeja. Červené podsvietenie displeja pri horúčke a zelené podsvietenie displeja pri normálnej teplote. Teplomer uchováva posledné namerané hodnoty (Microlife NC 100) či dátum a čas merania (Microlife NC 200).

Microlife NC 150

Bezkontaktné teplomery odmerajú aj teplotu objektu, vody vo vani alebo teplotu nápoja. Vďaka širokému rozsahu merania teplôt od 0 oC do 100 oC umožňujú merať tiež teplotu tekutín - vody vo vaničke či mlieka v detskej fľaši. V prípade podozrenia na nekorektný údaj, napríklad pri prvých príznakoch ochorenia – zimnici, je potrebné meranie zopakovať.

NC150

Zdroj: Microlife

Čo je dôležité pri meraní teploty?

Vo všeobecnosti platí, že hodnota nameranej telesnej teploty závisí od miesta merania. Preto neexistuje jedna „normálna telesná teplota”. Dôležité je rozlišovať vnútornú a povrchovú telesnú teplotu. Vnútorná sa meria vsunutím teplomera do telesnej dutiny, kde sa zachytí teplota sliznice. Povrchová teplota sa zisťuje na najteplejších častiach povrchu tela, napríklad v podpazuší.

3

Zdroj: Microlife

Vybrané hodnoty merania telesnej teploty

Miesto merania

Dolná hranica normálneho teplotného pásma (oC)

Horná hranica normálneho teplotného pásma (oC)

Kontaktný teplomer maximálny čas merania

Rektálne (konečník)

36,2

37,7

0,5 až 1 min

Axilárne (v podpazuší)

35,2

36,7

3 až 8 min

Bukálne (v ústach)

35,5

37,1

1 až 3 min

Sublingválne (pod jazykom)

35,7

37,3

1 až 3 min

Bezdotykové meranie

36,2

37,0

3 s

Komentáre Napíšte užívateľskú recenziu

Túto stránku zatiaľ nik nekomentoval. Buďte prvý!

RSS komentárov na tejto stránke | RSS všetkých komentárov

Napíš komentár