27. 11. 2021 Milan 5°C Dážď so snehom

6 tipov ako prežiť zimu a privítať jar v plnej sile

Autor: marylyn, Foto: Interpharm

Ako sa vyrovnať so zimou, tmou, nedostatkom slnka a sociálneho kontaktu? Máme pre vás 6 tipov ako vydržať do jari.

Ste náchylnejší na sezónnu afektívnu poruchu?
Práca v zime často znamená dochádzanie do práce aj z práce za tmy. Nedostatok slnečného žiarenia dokáže poriadne vyčerpať. Sezónna depresia na seba nenechá dlho čakať. Okrem vitamínu D, ktorý môžete užívať vo forme prírodných výživových doplnkov, vyskúšajte terapiu svetelnou lampou. V prípade, že neradi užívate lieky, skúste detskú sladkú verziu ako dezert po obede.

vitamin D

Zdroj: Interpharm


Prírodné antidepresívum
Pomôcť môže aj doplnok výživy obsahujúci 5 hydroxytryptofán – 5 HTP.  Uvoľňuje svalstvo a podporuje tvorbu vlastného melatonínu v črevách. Budete spať ako bábätko. Nemá vedľajšie účinky a je nanávykový. Ide čisto prírodné riešenie.

5htp

Zdroj: Interpharm


Časté opary a nachladnutie
Celková podpora imunity súvisí so zdravou stravou a pohybom na čerstvom vzduchu. Špeciálne proti oparom je zameraný piírodný doplnok Lyzín. V kombinácii s vitamínom C a zinkom podporuje správnu činnosť imunitného systému, prispieva k zníženiu výskytu herpesov. Podporuje tiež tvorbu kolagénu v pokožke, posilňuje šľachy a väzy v kĺboch. PS: A samozrejme Béčko, na pokojné nervy.

lyzin

Zdroj: Interpharm


Alergie sa môžu zhoršiť
Ľudia trpiaci alergiami na peľ si síce môžu vydýchnuť. Ambrózií sa netreba obávať, ale zvýšené vykurovanie interiérov zhoršuje stavy ľudí alergických na roztoče a nečistoty vo vzduchu. Pravidelne vymieňajte posteľné obliečky, často utierajte prach a investujte do kvalitnej čističky vzduchu.

Vaše cirkadiánne rytmy sa môžu zblázniť
Zima vás môže vyčerpať a úplne narušiť váš spánok. Kratšie dni a časté výkyvy počasia nás utlmujú. Večery preležíme pred televízorom a cez víkendy dlho vyspávame. Ak aj napriek tomu trpíte problémami so zaspávaním, vyskúšajte prírodný melatonín alebo už spomenuté 5 HTP. Obe riešenia sú účinné a najmä nenávykové. 

Domáci miláčikovia dvíhajú hladiny hormónu dôvery a pohody
Počas zimy chodíme menej do spoločnosti. Tým klesá hladina hormónu dôvery a pohody – oxytocínu. Zvýšenie hladiny oxytocínu dosiahnete krátkym cvičením alebo pri kávičke s priateľmi. Hladiny oxytocínu dokážu zdvihnúť aj štvornohí maznáčikovia. Štúdie ukazujú, že aj krátky čas strávený so psíkom alebo mačičkou pomáha – hladina oxytocínu sa zvýši už po 5 minútovom kontakte.

Napíšte komentár