Porazte chrípku a nádchu zvlhčovačom vzduchu

Autor: marylyn, Foto: Interpharm
Prečo nás skolí nádcha a chrípka väčšinou len v zime? V tomto čase telo paralyzuje veľký rozdiel medzi teplotou vonkajšieho a vnútorného prostredia. 

Spúšťačom ochorenia sú chrípkové vírusy, ktoré sa v suchom vzduchu vykúrených miestností šíria s väčšou intenzitou. Suchý vzduch je ľahký a pri stúpaní nahor umožňuje časticiam nesúcim vírus chrípky cirkulovať v blízkosti našich dýchacích ciest a raziť si tak cestu do dýchacieho systému.

Lekári odporúčajú relatívnu vlhkosť vzduchu v miestnosti 45 až 55 %. Optimálne zvlhčený vzduch zabraňuje infikovaným prachovým časticiam kolovať v prostredí. Vďaka zvýšenej vlhkosti a elektrickému náboju sa stávajú ťažšími, čo im zabraňuje vznášať sa a klesajú tak nadol.

Čistič a zvlhčovač vzduchu BONECO W1355A obsahuje disky. Vďaka nim v ňom nie je potrebné vymieňať filtre. Ionizačná tyčinka zabraňuje množeniu baktérií vo vode zvlhčovača a tak zabezpečuje mikrobiálne čistú vodu bez použitia chemických prísad. Zariadenie pracuje na princípe prirodzeného odparovania vody z diskov, pričom na otáčajúce sa disky, vďaka ktorým sa výrazne zväčšila odparovacia plocha, sa nalepujú prachové častice zo vzduchu, ktoré voda neustále splachuje. Už za niekoľko dní v nej môžeme voľným okom vidieť množstvo zachytených nečistôt. Postriebrená ionizačná tyčinka zneškodňuje až 650 druhov baktérií a vírusov a obmedzuje tak ich rozmnožovanie.

pracka

Zdroj: Interpharm

Koľko vody vzduchu dodať?

Problém suchého vzduchu nerieši ani vetranie, ani rozvešiavanie mokrých uterákov na radiátory! Do miestnosti vetranej pri vonkajšej teplote – 5°C sa dostane len 1/10 potrebného množstva vodnej pary. Pri spomínanej vonkajšej teplote je potrebné do bytu s plochou okolo 50 m2 vykúreného na 23°C dodať takmer 8 litrov vody!

Optimálna hladina vlhkosti vzduchu znižuje únavu a zvyšuje koncentráciu. Navyše:

  • redukuje náchylnosť na nádchu a kašeľ. Suchý vzduch vysušuje sliznice dýchacích ciest, tie trpia a nemôžu sa brániť. Následkom sú zvýšená náchylnosť na nádchu, kašeľ i ďalšie respiračné ochorenia.
  • chráni pery, oči a pokožku. Až 60 % ľudského tela tvorí voda. Suchý vzduch čerpá vlhkosť z akéhokoľvek dostupného zdroja, ale hlavne z našej pokožky, pier a očí.
  • urýchľuje zotavenie sa
  • zmenšuje riziko vzniku alergie
  • obmedzuje statický elektrický výboj
  • pomáha prehlbovať spánok a posilňuje tak organizmus

Komentáre Napíšte užívateľskú recenziu

Túto stránku zatiaľ nik nekomentoval. Buďte prvý!

RSS komentárov na tejto stránke | RSS všetkých komentárov

Napíš komentár