25. 10. 2021 Aurel 13°C Jasno

Najkrajšie knihy na dobrú noc pre maličkých

Autor: marylyn, Foto: Babyknihy

Čítanie na dobrú noc hrá v živote dieťaťa dôležitú rolu. Upevňuje sa vzťah rodič – dieťa a zároveň má drobec zaužívaný rituál, ktorý predchádza samotnému zaspávaniu. Obe veci ho upokojujú a dodávajú mu pocit bezpečia. Pri výbere knihy pre deti do 2 rokov voľte krátky príbeh, aby sa vládali sústrediť a zároveň sa pred spaním stihnete o rozprávke porozprávať. Siahnite po knihách s riekankami – ich rytmika na deti vplýva upokojujúco. Nezabudnite na pekné ilustrácie, aby si malí bádatelia mohli prepojiť text s obrázkom.


Ťap, ťap, ťapušky

Známe slovenské ľudové riekanky ako Varila myšička kašičku sú doplnené veselými obrázkami vo forme harmonikového leporela. Keďže sa dá rozložiť, okrem čítania výborne poslúži aj na hranie, napríklad ako most pre autá alebo domček so strieškou.

Obrazok 4

Zdroj: Babyknihy

Chorý medvedík

Na tejto knižke od Ľudmily Podjavorinskej vyrástlo už niekoľko generácií. Zaspomínajte si na vaše detstvo a prečítajte si spolu s vašou ratolesťou známy príbeh o medvedíkovi, ktorý náhle ochorel. Leporelo je krásne ilustrované a vďaka harmonikovému skladaniu sa premení aj na hračku.

Obrazok 5

Zdroj: Babyknihy

Môj macík

Leporelo, ktoré by nemalo chýbať vo vašej knižnici. Veršíky skvelo dopĺňajú obrázky, ktoré verne zobrazujú veci, zvieratá aj ľudí. Z ruského originálu prebásnila Mária Rázusová-Martáková.

Čítaj a dopĺňaj: Maľované rozprávky

Ak dieťatko túži čítať samo, toto leporelo mu to umožní. Keďže časť textu je nahradená obrázkami, dieťa sa môže zapájať a rozprávky si skutočne môžete čítať spolu.

Pozitívne rozprávky

Aj vy ste sa už niekedy pozastavili nad tým, čo vlastne deťom čítate? O vlkovi, ktorý zožral babku a Karkulku? O zlej strige, ktorá chcela zjesť Janka? Čítali ste klasickú rozprávku v pôvodnom znení, alebo ste ju vedome upravili, aby z nej nebol taký „krvák“? Vašu dilemu vyriešia Pozitívne rozprávky. Ich autorka Michaela Pribilincová, doktorka psychológie, prerobila klasické príbehy do novej, pozitívnej verzie. Deti si tak vytvárajú krajšiu predstavu o svete, v ktorom žijú. Okrem pozitívneho posolstva obsahujú príbehy aj techniky z neurolingvistického programovania (NLP), ktoré deťom môžu v budúcnosti pomôcť zvládať rôzne problémy. Knižka okrem troch známych rozprávok obsahuje aj dve nové (Vyberám si zdravie, Darované hračky). 

Obrazok 6

Zdroj: Babyknihy

Ako naučiť Eda lietať?

Knihy od Kataríny Macurovej sú známe krásnymi ilustráciami, minimom textu a jednoduchým príbehom, ktorý deťom zrozumiteľne a hravo prináša rôzne témy. V príbehu o Edovi sa medvedík Ernest rozhodne naučiť svojho kamaráta Eda lietať. Edo je totiž vták. Má to však háčik. Edo je pštros... Prečítajte si ako to celé napokon dopadne!

Napíšte komentár