Kapustová nedeľa v skanzene Vychylovka

14.09.2018 Autor: MS, Foto: kysuckemuzeum.sk/
Termín: 16.09.2018 Mesto:Vychylovka Zdroj:stránka organizátora

kapustova01V nedeľu 16. septembra 2018 sa v bude v Skanzene Vychylovka - Nová Bystrica dláviť kapusta. S programom "Dlávenie kapusty" vystúpi Folklórna skupina Vrabčiar z Krásna nad Kysucou. 

Starí Rimania na ňu nedali dopustiť a kapustu považovali za všeliek. Dokonca verili, že jej šťava zmierňuje príznaky opitosti. Kapusta má však aj mnohé iné klady, o ktorých ste možno ešte nepočuli. Vedeli ste napríklad, že pomáha proti demencii a má dvakrát viac vitamínu C ako majú citróny. Pestovali ju i Kelti a od nich sa to naučili Slovania, ktorí zistili, že kapusta sa dá nakladať. Pre jednoduchú úpravu a dlhú skladovateľnosť sa veľmi rýchlo stala jednou z hlavných zložiek potravy. Kapusta sa postupne šľachtila a dnes si môžeme pochutnávať na mnohých odrodách bielej a červenej kapusty. Medzi najbežnejšie druhy patrí hlávková kapusta, potom je to čínska a pekinská kapusta.

„Surová či kvasená, pre zdravie je stvorená“ –  pravdivé heslo, ktoré neklame nikoho z nás a každý to vie. Čo všetko potrebuje gazdiná na spracovanie kapusty a uloženie kapusty do suda, čo všetko sa okolo toho povyvádzalo, to Vám priblíži Folklórna skupina Vrabčiar z Krásna nad Kysucou s kultúrnym programom, ktorý si pre Vás pripravila od 13.30 hod. Na pódiu pri objekte Krčma z Korne  nám priblíži spracovanie a spôsob nakladania kapusty priamo do suda, obohatený piesňami a humorným rozprávaním.
Jesennú nedeľu plnú krásnych zážitkov pre Vás pripravilo Kysucké  múzeum v Čadci a jeho zriaďovateľ Žilinský samosprávny kraj.

Komentáre Napíšte užívateľskú recenziu

Túto stránku zatiaľ nik nekomentoval. Buďte prvý!

RSS komentárov na tejto stránke | RSS všetkých komentárov

Napíš komentár