Múzeum školstva a pedagogiky Bratislava - dočasne zatvorené

Autor: Danka, Foto: muzeum.sk
Adresa:Hálova 16, Bratislava 842 44 Telefón:+421 2 62 41 06 65 E-mail:msap@cvtisr.sk www:stránka organizátora
Hodnotenie:

***Múzeum dočasne zatvorené. Prebieha balenie zbierkových predmetov a príprava na sťahovanie.Múzeum sa sťahuje do nového pôsobiska v bratislavskej Devínskej Novej Vsi. Budova pôvodnej školy, ktorú múzeum získalo do užívania prechádza rekonštrukciou. ***

 

Múzeum v Bratislave vzniklo rozhodnutím Kolégia ministra školstva v roku 1970 ako oddelenie Slovenskej pedagogickej knižnice.

Úlohou múzea je múzejnými prostriedkami dokumentovať vývoj školstva a pedagogiky na našom území. V rámci tohto poslania sústredilo múzeum vo svojich fondoch takmer 40 000 zbierkových predmetov zo 16. – 20. storočia. Ide prevažne o zariadenie škôl (inventár tried, kabinetov), učebné pomôcky, učebnice, knihy so školskou a pedagogickou tematikou, listinný materiál (vysvedčenia, indexy, triedne knihy, školské zošity) či fotografie, filmový a iný obrazový materiál.

Výstavy

Základ výstavného projektu tvorí dvanásť najstarších, najvzácnejších či jedinečných predmetov z 15. - 20. storočia prezentujúcich pestrú skladbu takmer 40-tisícového zbierkového fondu. Niektoré z nich i v historickom vývojovom rade, ako sú školské tašky, šlabikáre, vysvedčenia, aby návštevník panoramaticky videl zmeny, ktorými školské predmety a s nimi i školstvo prešlo. Takto sa môže pozerať i na divácky zaujímavú prezentáciu triedy, zostavenej z inventára a učebných pomôcok pochádzajúcich z troch období: do roku 1918, do roku 1948 a do roku 1968, kedy vrcholilo úsilie o založenie múzea školstva. 

So stručným prierezom štyridsať päť ročnej histórie múzea – s jeho dianím a činnosťami sa návštevníci oboznámia prostredníctvom čísel -  koľko miest a obcí sa v rámci zbierkotvornej činnosti navštívilo, koľko bolo zozbieraných predmetov, koľko zbierok bolo spracovaných, koľko reštaurovaných alebo aký počet výstavných projektov múzeum doposiaľ realizovalo, či koľko ocenení získalo. 

Boli sme, videli sme... Múzeum školstva a pedagogiky >>> info TU.


Otváracie hodiny
Pondelok - utorok: 9.00 - 15.00 hod.
Streda: 9.00 - 19.00 hod.
Štvrtok - piatok: 9.00 - 15.00 hod.
(Zmena otváracích hodín vyhradená). 
Väčšie skupiny je potrebné nahlásiť telefonicky, prípadne e-mailom.

Vstup voľný!

 

Mapa: N 48° 7′ 15″ E 17° 6′ 17″

Mapa sa nahráva...

Komentáre Napíšte užívateľskú recenziu

Túto stránku zatiaľ nik nekomentoval. Buďte prvý!

RSS komentárov na tejto stránke | RSS všetkých komentárov

Napíš komentár