20 tipov, ako s deťmi stráviť vianočné sviatky a prázdniny

Autor: marylyn, Foto: Zdroje pri jednotlivých obrázkoch

Máme tu jedny z najkrajších sviatkov roka a s nimi aj dlhokánske vianočné prázdniny. Ak rozmýšľate, kam s deťmi počas vianočných sviatkov či ako im vyplniť program, nechajte sa inšpirovať našimi nápadmi. 

1. Ozdobte si spolu vianočný stromček

Ak vaše detičky veria, že stromček nosí Ježiško, pripravte ho najlepšie v noci, keď spia. Ráno sa môžete tešiť zo žiariacich očičiek svojich drobcov, keď zbadajú žiariace svetielka a trblietavé gule... Ak máte deti väčšie alebo máte zvyk zdobiť stromček spoločne, vyberte si tú správnu chvíľu, vyberte ozdôbky a nechajte ich, nech zapoja do výzdoby vlastnú fantáziu. 

blur branch celebration 230742

Zdroj: Pexels

2. Pripravte sa na Štedrý večer

Štedrý večer je jedinečným svojou úžasnou magickou atmosférou, ktorú zažijete len raz v roku. Pripravte sa naň, ako sa patrí. Umyte si zúbky a ručičky, oblečte si slávnostné šaty, pripravte na stôl špeciálny jedálenský servis a zasadnite k stolu s celou rodinou spoločne. Nezabudnite na vianočné tradície, ktoré majú na Štedrý večer výnimočnú moc. A po večeri čakajte spoločne na Ježiška. :) Čítajte si vianočné príbehy alebo spievajte vianočné piesne a onedlho určite zazvoní zvonček...

blur bokeh candle 196648

Zdroj: Pexels

3. Zájdite na polnočnú omšu

Polnočná omša je jedným z najkrajších zážitkov Štedrého dňa. Tajomná atmosféra, tma a do nej spev Tichej noci očarí rovnako veriacich aj neveriacich. :) Dnes sa už omše konajú aj skôr, ako o polnoci, takže sú prístupné aj pre rodinky s menšími deťmi. 

blur bright burning 991482

Zdroj: Pexels

4. Odfoťte sa pod stromčekom

Spoločná rodinná fotografia pod vianočným stromčekom je výbornou pamiatkou do rodinného albumu aj ako darček pre starých rodičov. Zachyťte jedinečný okamih v slávnostnom oblečení pri žiarivom stromčeku alebo praskajúcom krbe.

adorable books candle 326581

Zdroj: Pexels

5. Spievajte koledy

Kedy inokedy, ak nie teraz? Pustite si vianočné CD alebo podmaz z rádia či internetu, otvorte si texty vianočných piesní a spoločne si zaspievajte. :)

Christmas Carol lg

Zdroj: Pinterest

6. Skúšajte nové hračky a darčeky

Tešte sa spoločne z darčekov, ktoré vám Ježiško nadelil pod stromček. Požičajte sestričke autíčko a bračekovi bábiku, zahrajte sa spolu spoločenskú hru, prečítajte knihu, vyskúšajte vianočné ponožky... Podeľte sa o radosť so všetkými členmi rodiny. :)

merry christmas xmas 6364

Zdroj: wall.alphacoders.com

7. Navštívte rodinu

Na Vianoce by nikto nemal ostať sám. Nezabudnite na svojich najbližších a urobte im radosť svojou návštevou. Babky a dedkovia sa určite nevedia dočkať svojich vnúčeniec. :)

background blur bokeh 834894

Zdroj: Pexels

8. Pozerajte rozprávky

V televízii počas vianočných sviatkov púšťajú jedny z najkrajších rozprávok, ktoré len tak prekypujú vianočnou atmosférou a lákajú len tak sedieť, nič nerobiť, a dívať sa na ne... Spravte si spoločný rodinný program, sadnite si spolu pod teplú deku, uvarte si teplé kakao a vychutnávajte si sladké leňošenie. 

free cartoon wallpapers

Zdroj: Pinterest

9. Obehajte kostoly s Betlehemami

Na Vianoce sa narodil malý Ježiško. V kostoloch i v domácnostiach nám to pripomínajú všakovaké Betlehemy a jasličky. Urobte si malú túru po meste, navštívte okolité kostolíky a obdivujte jedinečnú krásu umeleckých dielok.

christmas nativity scene 200625

Zdroj: Pixabay

10. Zájdite na jasličkovú pobožnosť

Na viacerých miestach majú malí šikovníci pre všetkých pripravené krásne scénky z výjavu Božieho narodenia. Vychutnajte si malé netradičné divadielko, ktoré v inom ročnom období nikde nenájdete.

Jaslickova poboznost 2012 Opatova nad Vahom 3

Zdroj: Opatová nad Váhom

11. Privítajte koledníkov

Nestarnúcou slovenskou tradíciou je aj koledovanie, kedy malí či veľkí koledníci chodia po domoch a bytoch, spievajú vianočné piesne a vinšujú všetkým dobrým ľuďom. Ak sa táto tradícia praktizuje aj u vás, neváhajte a privítajte koledníkov aj u vás doma. Okrem toho, že k vám prinesú úžasnú atmosféru, môžete podporiť aj dobrú vec. Viacerí koledníci sa totiž zapájajú do verejnej zbierky pre rozvojové projekty v afrických krajinách - Dobrej noviny.

carol singers decoration singers

Zdroj: Pixabay

12. Chodťe sa poprechádzať

Vianočné hodovanie dá zabrať každému brušku. :) Naštartujte trávenie a vybehnite vonku nadýchať sa čerstvého chladného vzduchu. Možno budete mať šťastie a vonku začnú padať veľké biele vločky...

adventure cold cross country skiing 416728

Zdroj: Pexels

13. Korčuľujte sa

Počas vianočných prázdnin nezaháľajú ani verejné klziská a otvorili pre všetkých svoje ľadové plochy. Tak šup šup, zbaliť korčule do batôžka a hor sa kĺzať, čo vám sily stačia. :)

shutterstock 139805641

Zdroj: Shutterstock

14. Sánkujte sa

Keď nám zima praje a Perinbabka nadelí snehovú nádielku, vezmite do ruky sánky a hor sa na kopec spúšťať sa a šmýkať. Rovnako dobre ako sánky poslúži aj klzák či obyčajná igelitová taška. Ak nablízku žiaden sniežik nevidieť, pohľadajte vyššie položené miesta, kde sa určite nejaký nájde... :)

shutterstock 86077294

Zdroj: Shutterstock

15. Zaplávať si môžete aj v zime

V zime si môžete zašportovať aj vnútri, nie len vonku. Kryté kúpaliská a plavárne alebo aquaparky sú otvorené celoročne, na niektorých nájdete chladnejšiu vodu pre plavcov, inde sa môžete vyčľapkať v teplých bazénoch a vírivkách či sa dokonca spúšťať na toboganoch. 

410325

Zdroj: Pinterest

16. Darujte starú hračku

Dostali ste pod stromček krásne nové hračky? Urobte si pre ne miesto a spolu s maminkou či tatkom vytrieďte staré hračky, s ktorými sa už nehrávate. Môžete ich darovať detičkám, ktoré hračky nemajú, alebo si spoločne dajte inzerát na predaj a zarobené peniažky odložte do prasiatka. 

baggage blur bokeh 714915

Zdroj: Pexels

17. Vydajte sa na rodinný výlet

Naplánujte si malú rodinnú dovolenku. Zájdite na hory, kde sa môžete lyžovať či len tak prechádzať, nájdite si pekný hotel s praskajúcim ohníkom v krbe či príjemným wellness a užívajte si čas strávený spoločne.

shutterstock 111563417

Zdroj: Shutterstock

18. Zapíšte sa do denného tábora

Ak musia rodičia počas prázdnin pracovať, výbornou voľbou pre ich ratolesti je denný zimný tábor. Pohľadajte vo svojom okolí centrá, ktoré ich organizujú. Na výber sú športové, zábavné i vzdelávacie, určite si nájdete ten svoj.

shutterstock 165437711

Zdroj: Shutterstock

19. Maľujte si na okná

Kedysi nám na okná maľoval obrázky mráz, dnes už nezvykne bývať vonku taká zima, aby sme sa z podobných obrázkov vedeli potešiť hoci aj v zimných mesiacoch. Pomôžte troška prírode a vyčarujte si na oknách krásne zimné vločky špeciálnym sprejom alebo farbami na sklo. Okrem vločiek si môžete namaľovať aj snehuliačikov či iné zimné motívy, ktoré máte radi.

Snowman Snowflake Showcase Wall Sticker Christmas Window Glass Sticker Xmas Party Store Wallpaper Decoration.jpg 640x640

Zdroj: Facebook Ideia Comunicação Visual

20. Silvestrujte a oslavujte príchod nového roka

Silvester nie je len pre dospelých. Zábavný program v televízii, veselé klobúčiky na hlavičky a rolujúce píšťalky, strieľajúce konfety a najmä farebný ohňostroj si naplno užijú aj malí nezbedníci. Nachystajte si na stôl chutné jednohubky, sladké koláčiky, zachlaďte detské šampanské a čakajte spoločne na polnoc.

alcohol alcoholic beverage 261485

Zdroj: Pexels

Prečítajte si aj:

Komentáre Napíšte užívateľskú recenziu

  • simona v. 29.12.2017, 19:39

    velmi mile napady, len ten sneh nam tu chyba, inak sme myslim dost toho splnili

RSS komentárov na tejto stránke | RSS všetkých komentárov

Napíš komentár