02. 06. 2020 Xénia 20°C Prehánky

Múzeum praveku

Autor: MS, Foto: Múzeum praveku
Adresa:Rybníčky, Bojnice (v areáli Prepoštskej jaskyne) Telefón:0911 878 717 E-mail:muzeumpraveku@muzeumpraveku.sk www:stránka organizátora
Hodnotenie:

Bojnice sú považované za klenot pravekých dejín, najvzácnejšiu lokalitu sídla neandertálskeho pračloveka na území Slovenska.
Múzeum praveku, ktoré sa nachádza na pôvodnom mieste, ktoré v praveku neandertálci osídlili (areál travertínovej Prepoštskej jaskyne), približuje zaujímavou formou ich život: aké kamenné nástroje si dokázali vyrobiť, čo jedli, aké lovili zvieratá, čo si obliekali, ako si delili v pravekej tlupe prácu, aby prežili...

Archeológovia považujú Bojnice za najbohatšie nálezisko slovenských dejín paleolitu. Objavených tu bolo množstvo štiepaných kamenných nástrojov (napr. nože na porcovanie ulovených zvierat, driapadlá na zdieranie loja pri opracúvaní koží, oškrabovače, sekáče, hroty oštepov). Nálezy zvieracích kostí sú zastúpené pravekými kosťami mamuta, nosorožca, jaskynného leva, jeleňa, prakoňa, zubra, srnca, ako aj ďalších cicavcov a vtákov.

Každý rok pripravuje Múzeum praveku pre milovníkov dávnej histórie zaujímavý program  (“Praveká” Veľká noc v Múzeu praveku, Denná prehliadka s pravekým kvízom, Nočné prehliadky so sprievodcom za svetla horiacich faklí, Vzdelávací program “Praveké tvorivé dielne” pre žiakov).

Múzeum praveku Slovenska sa nachádza v starom historickom centre mesta Bojnice v areáli Prepoštskej jaskyne (5 min. pešo od kostola sv. Martina, .....).  Zo zámku resp. ZOO sa do Múzea praveku dostanete pešo príjemnou prechádzkou za cca 12 minút. Vstup do múzea je z ulice Rybníčky. Navigovať Vás budú hnedé smerové info tabule. Pozrite si MAPU ako sa do múzea dostanete.

Muzeum praveku Bojnice 01

Zdroj: muzeumpraveku.sk

Otváracie hodiny>>

Vstupné >>
Aktuálne informácie sa nachádzajú na webovej stránke Múzea praveku.

Pre školské zájazdy a skupinové návštevy podľa dohovoru aj mimo oficiálnych otváracích hodín (v období 1. apríl až 31. október) so sprievodným lektorským výkladom resp. vzdelávacím interaktívnym programom Praveké tvorivé dielne, prosíme volajte vopred na tel. 0911 878 717, alebo píšte na e-mail: muzeumpraveku@muzeumpraveku.sk. Ďakujeme.

Denná prehliadka - posledný vstup 30 minút pred zatváracou dobou.

Nočná prehliadka (v dĺžke 60 minút) s lektorom pri svetle horiacich fakieľ sa uskutoční pri vhodnom t.j. nedaždivom počasí, zraz záujemcov prosíme presne o danej hodine pri vstupe do múzea (nočná prehliadka sa uskutoční pri ľubovoľnom počte záujemcov, rezervácia vstupeniek vopred nie je nutná).
Náš tip: Špeciálne Vám doporučujeme túto nočnú prehliadku, nakoľko nočné putovanie s horiacim ohňom po pravekom areáli neandertálcov má svoju neopakovateľnú atmosféru... 

Podmienky a požiadavky:
V priestoroch múzea sa nenachádza WC, nakoľko sa jedná o expozíciu v exteriéri - otvorenej chránenej prírodnej lokalite. Ďakujeme za Vaše pochopenie.

Mapa: N 48° 46′ 44″ E 18° 34′ 58″

Mapa sa nahráva...

Komentáre Napíšte užívateľskú recenziu

 • Zuzana 02.12.2018, 22:32

  myslienka uzasna, avsak cakala som viac pravekych exponatov... mozno by to malo mat iny nazov ako muzeum ... ale zabavila som sa to ano

 • Karolina 23.12.2015, 20:42

  Nám sa v múzeu praveku dostatočne páčilo, keďže sme v ničom podobnom ešte nikdy neboli.

 • Emil Medera, Múzeum praveku 03.03.2015, 14:22

  Múzeum praveku Bojnice - odpovedáme na príspevok návštevníkov z Ostravy:
  Je nám veľmi ľúto, že návšteva nášho múzea nesplnila Vaše očakávania. Denná návšteva múzea bez sprievodcu je založená na tom, aby si návštevníci pozorne prečítali všetky informačné tabule v areáli múzea, na ktorých sú uvedené zaujímavé informácie ako i fotografie vzácnych nálezov pravekého sveta neandertálcov, ktorí v lokalite Prepoštskej jaskyne žili. Pokiaľ ste múzeum prebehli za 10 minút, máme vážne obavy, že ste nečítali ani jednu tabuľu a tým pádom Váš zážitok nemohol byť iný, než píšete. Žiaľ vzácne praveké fosílie nemôžeme vystavovať z dôvodu bezpečnosti, nakoľko múzeum je na chránenom prírodnom území najvyššieho stupňa bez akejkoľvek kamennej budovy, ktorá by mohla mať ochranné zabezpečenie. Sme malé múzeum v prírode, kde sme pred 8 rokmi začali, ako tím dobrovoľných nadšencov, tvoriť expozíciu na území, ktoré bolo posledných 30 rokov iba otrasným smetiskom, rajom feťákov a bezdomovcov. Dodnes nás nepodporuje žiadna štátna inštitúcia, celá prevádzka múzea je hradená iba zo vstupného a prípadne grantových programov, ktoré sa nám podarí získať. So štátnou inštitúciou ZOO Bojnice sa žiaľ absolútne nemôžeme porovnávať, keďže ju financuje štát z našich daní nemalou sumou. V každom prípade budeme radi, ak sa nám ozvete, aby sme Vám mohli vrátiť vstupné, keďže ste s návštevou neboli spokojní, čo nás úprimne mrzí. Ostávame s pozdravom, Emil Medera 00421 907 752 609, Správa múzea

 • Návštěvníci z Ostravy 25.08.2014, 20:54

  Návštěvu této jeskyně jsme vyhodnotili jako absolutní ztrátu času i peněz, prezentace na webu lákavá, skutečný zážitek však žádný! Jedná se o prostou max.10-ti minutovou procházku ani ne tak lesem, jak hvozdem, fakticky s žádnou odbornou expozici (např.fosilie, atd.), s žádnou jeskyní veřejnosti přístupnou (je tam pouze k nahlédnuti vstup do jeskyně s jakoby pravěkými lidmi a chabou atrapou lebky mamuta), a to za 3,5 eura na osobu (dítě 2,5 eura!), takže cena přehnaně nadsazená a neadekvátní! Při srovnání se ZOO Bojnice, kde je vstup 4 eura dospělý (dítě 2 eura) a strávený čas tam min. 5 hodin, je výše vstupného do něčeho, co je honosne nazýváno muzeum pravěku, velká sprostá zlodějina a podvod vůči slušným lidem! Takže my toto místo nedoporučujeme! Naopak ZOO v Bojnicích můžeme všem jen doporučit! Zámek jsme bohužel nestihli.

 • ivanka115 01.12.2013, 12:33

  Trocha ďalej ako ZOO, Zámok, ale myslím si, že deťom sa tam páčilo, ale preliezli to za cca 30 minút a už ich tam nič nebavilo. Ak sa ide s veľkou skupinou detí tak sa to neoplatí kvôli vstupnému. Inak pekná myšlienka.

RSS kanál pre komentáre na tejto stránke | RSS kanál pre všetky komentáre

Napíšte komentár