Vitajte vo svete, kde vitamíny lietajú….

, Foto: Lietajúce vitamíny

Až ¼ ľudí na svete trpí na ťažkosti s prehĺtaním tabliet a kapsulí. Tieto ťažkosti má aj väčšina detí. Tablety a kapsuly navyše obsahujú množstvo pomocných látok a tak zaťažujú žalúdok nášho dieťaťa. Inak na tom nie sú ani liečivé cukríky či sirupy. Tablety sa používajú pohodlne  ň(cez ústa) a sú na trhu už veľmi dlho (od čias pred naším letopočtom). Napriek zjavným nevýhodám stále patria medzi najobľúbenejšiu formu podania vitamínov do tela, ale sú aj tou najlepšou a najbezpečnejšou?

Cesta od podania až na miesto pôsobenia
Aj napriek tomu, že sa podávajú cez ústa, na hlavné miesto pôsobenia musia precestovať celým telom až do čriev. A táto cesta si vyberá svoju daň:
➔    veľké množstvo účinných látok sa pri prechode žalúdkom a črevami znehodnotí
➔    aby sa dostali na miesto pôsobenia, čiže veľmi ďaleko ;-), je potrebné pri ich výrobe použiť množstvo pomocných látok
➔    proces trávenia trvá určitý čas a preto na ich účinok musíme čakať
➔    niekedy sa tablete na cestu nepodarí vôbec vydať, pretože mnoho ľudí trpí na ťažkosti s prehĺtaním

Pomocné látky v tabletách
Na výrobu tabliet sa používajú pomocné látky, ktoré zlepšujú ich vlastnosti (ako chuť, farbu, tvar), no zaťažujú žalúdok. Trávenie je tak viac zaneprázdnené, čo je problémom najmä u ľudí trpiacich črevným, žalúdočným ochorením, pacientov, ktorí užívajú viac liekov súčasne a u malých detí. Častým plnivom tabliet je známa laktóza, ktorá je pôvodcom alergickej reakcie u citlivých ľudí.


Cesta vitamínov trávením a ešte viac látok….
Pri trávení na vitamíny pôsobia agresívne vplyvy ako napríklad žalúdočné či žlčové kyseliny. Pri prechode žalúdkom a črevami  sa veľké množstvo účinných látok zničí. Preto je potrebné tablety “preplniť účinnou látkou”, aby sa po strávení aspoň časť účinnej látky dostala do tela.

Príklad: Ak zjete tabletu vitamínu C obsahujúcu 1000mg účinnej látky, po prechode trávením je možné z nej využiť iba 10% (to je 100mg), zvyšok sa znehodnotil v tomto procese a inak povedané iba zaneprázdňoval naše trávenie. Na konci teda máme z tablety obsahujúcej 1000mg vitamínu C  účinok rovný 100mg vitamínu C.

Spreje do úst verzus tablety a iné formy podania
Existujú liekové formy na podanie liečiv a vitamínov, ktoré proces trávenia obchádzajú a nie je nutné ich prehĺtať. Sú to napríklad:

  • injekcie
  • náplaste
  • čípky či globulky na podanie cez konečník alebo vaginálne
  • nosové maste alebo spreje

Mnohé majú nepríjemnú aplikáciu alebo musia byť aplikované lekárom. Príjemnejšou formou podania vitamínov do tela sú vitamínové spreje do úst - novinka na slovenskom trhu. Spreje sa jednoducho nastriekajú do čistých ústočiek a vstrebávajú sa cez sliznicu úst priamo do krvi, odľahčujúc tak trávenie a žalúdok drobčekov. Pri ich užívaní telíčko Vášho dieťatka z produktu využije až 90% aktívnych látok a účinkujú takmer okamžite (v priebehu minút). Pri užívaní sprejov do úst deťmi sa minimalizuje riziko ťažkého prehĺtania alebo náhodného prehltnutia tablety či kapsuly pri potknutí sa. Pri ich aplikácii sa dobre zabavia, pretože keď vitamíny lietajú, je to zábava!:-)

             


Viac o svete Lietajúcich vitamínov sa dozvieš na stránke www.lietajucevitaminy.sk

 

 

 

 

Komentáre Napíšte užívateľskú recenziu

Túto stránku zatiaľ nik nekomentoval. Buďte prvý!

RSS komentárov na tejto stránke | RSS všetkých komentárov

Napíš komentár