Ako som MioMat testovala

, Foto: sdetmi.com

mio1Ako som MioMat otestovala

Keď som prvýkrát uvidela MioMat mala som z neho dobrý pocit.  Väčšinou ma všelijaké kuchynské roboty nejako špeciálne nenadchýňajú, ale tento mal niečo do seba. Zobrala som si letáčik a doma som so zvedavosťou mne vrodenou začala surfovať na miomatovskej stránke.
Čítala som: "MioMat varí za vás rýchlo a zdravo. Pripraví chutné rastlinné nápoje, krémové polievky, kaše a smoothies doma či v kancelárií. Ideálne pre alergikov aj celiatikov."
Ostala som fakt milo prekvapená. Tento prístroj bol to, čo som si vedela predstaviť u nás doma.

Miomatovská stránka je krásna. Vidno, že ten, kto ju robil, ju robil z láskou a trpezlivosťou. Všetko podrobne vysvetlené, opísane a čo je hlavné aj podrobne nafotené.
Na stránke sú informácie o MioMate, čo to je, pre koho je určený a kto si v ňom tiež ako ja nájde záľubu a samozrejme kopec ďalších informácii. Nejde mi nespomenúť hlavne kategóriu Recepty, ktoré sú veľmi inšpiratívne. V tejto časti som strávila veľa času, všetko si môžete prejsť aj Vy na http://www.miomat.sk.


Ale teda pekne po poriadku, čo je to vlastne MioMat?

Tak ako prvé vám padne do očí názov mašinka na zdravé dobroty a to sedí. Je to nádoba, cca 31-32cm vysoká aj s rúčkou a objem nádoby 1,1l až 1,3l (podľa toho, či dávate po rysku min. alebo max).
S vybaľovaním nebol žiadny problém :) Ale teda bola som opatrná pri prvom otváraní, lebo vrchná časť s motorom je ťažšia ako spodná časť.

mio2mio3
Pripravili sme si ako prvé makové mlieko, samozrejme neskôr aj dalšie rastlinné mlieka - ktoré sú alternatívou pre ľudí, ktorí nemôžu/nechcú klasické kravské mlieko (jednozložkové alebo podľa vlastnej chuti aj kombinácie), zeleninové polievky (na svoje si prídu takí ako u nás doma - všetci nadšenci mixovaných polievok a opäť sa fantázii medze nekladú), taktiež kaše a aj džúsy.
A čo je na tom pre mňa ako mamičku najúžasnejšie? Je to rýchlo a jednoduchosť. Stačí vložiť ingrediencie do nádoby, pridať vodu a vybrať vhodný program. Potom mám viac času na zvedavé dieťatko vedľa mňa, čakajúce na moju pozornosť. Alebo si za ten čas vychutnajte kávičku. A ak ste v práci, môžete o 25-30 minút dlhšie pracovať :).
Áno, výhodou MioMatu je, že nemusíte byť extra zdatná kuchárka, aby ste zvládla toto. Je to veľmi ľahko ovládatelný stroj pomocou 4 tlačítok - 5 programov.

mio4      

Ako funguje?

Ak chcete urobiť polievku, nakrájate suroviny, zaleje vodou, zapnete Miomat do elektriky a spustíte program na polievku. Po dokončení programu stroj začne pípať. Ak ho neodpojíte z elektriky, tak este 30minút Vám ju udrží teplú.
Mašinka vydáva aj zvuky: keď mixuje, keď seká...ale nemusíte sa báť, všetko sa to rýchlo skončí pípaním :).
Potom pozor, lebo nádoba je samozrejme teplá. Odporúčajú ju nechať pred umývaním vychladnúť, aby sa človek nepopálil, ale ja polievku prelejem a umývam MioMat "za tepla", aby mi tam napr. polievka zbytočne nezaschla.
Umývanie úplne bezproblémové, ale samozrejme treba dať pozor, aby ste horný diel (uzáver prístroja s ovládacím panelom a motorom) nenamočili. Miomat nie je vhodný do umývačky riadu!

Súčasťou balenia je odmerka na ingrediencie a vodu, aj ked napr. takú chuť mlieka si môžete regulovať podľa vašich chuťových pohárikov.  Taktiež určite oceníte aj priložené sitko, hlavne pri výrobe rastlinných mliek. V mojom balení bola aj hubka na umývanie :)

mio5

mio7

 

Aké programy sa dajú nastaviť?

1. VeggieMilk (ohrev max. 75°C) - je to 10 minútový program na prípravu všetkých rastlinných mliek (okrem strukovinových): makové, mandlové, kokosové, vločkové, pšenové, pohánkové, orechové alebo na aké máte práve chuť :) 
Otestované kombinácie rastlinných mliek si môžete pozrieť TU. Klikačka "Rastlinné mlieka".
2. SoyMilk (ohrev dosiahne 100 °C) - tento program je 25 minútový na prípravu sójového mlieka z namočených (funkcia soked) alebo nenamočných bôbov (funkcia dry). 
Ako si urobiť sójové mlieko alebo kombinácie nájdete TU.
3. Mash/Soup (ohrev dosiahne 100 °C) - toto je tiež 25 minútový program a pripravíte s nimi zeleninové alebo strukovinové polievky (brokolicová - práve, keď toto píšem, sa mi jedna pripravuje :), hrachová, tekvicová, fazuľová, šošovicová alebo cícerová), zdravé kaše (ryžová, pšenová, quinoová). A pri deťoch určite oceníte aj ovocné či zeleninové výživy.
Ak si chcete pozrieť pripravené recepty na polievky a kaše kliknite SEM. Klikačka "Polievky".
4. Juice mix (tento program ako jediný nevarí a nezohrieva - vhodný pre prípravu raw stravy a prípadne aj rastlinných mliek - treba ho pustiť potom ale 2-3x) - je najkratší 2minútový a pripravíte s ním ovocné a zeleninové smootihes. Pri výrobe smoothie dávate do mixéra celé ovocie a zeleninu (okrem šupky a kôstky).
Kliknite SEM a zakliknut "Smooties" ako sa pripravuje farebný, hebký nápoj z ovocia alebo zeleniny.

Na stránke nájdete aj Iné pochúťky - recepty na ďalšie možnosťi využiteľnosti MioMatu. Zakliknite si kategóriu a podľa tej sa zobrazia recepty.

Ako funguje MioMat po technickej stránke?

- ide o technologický systém nano-mlietia
- má inteligentný ovládací panel a kontrolu teploty
- má systém ochrany pred poškodením (senzor proti vykypeniu, proti nízkej hladine vody, proti prehriatiu motora, systém ochrany pred poškodením ohrevu nádoby)
- nádoba z dvoch vrstiev nerezu a jednej plastovej ochrannej a termickej vrstvy
- napätie: 220V-230V
- frekvencia: 50/60Hz
- výkon motora/výkon ohrevu: 250W/500W
Treba si prečítat aj návod na použitie, prípadne kompletné informácie nájdete aj na www stránke, kliknite  TU.

 

Z môjho pohľadu je to šikovná mašinka:
- ušetrí mi čas - hlavne pri varení polievok (čas si nemusím sledovať)
- nemusím stát pri sporáku a tyčovým mixérom rozmixovávať (aj zástena ostáva čistá, nezaprskaná).
- čas napr. pre uvarenie polievky je nastavený tak, aby zelenina z nej si chovala svoju nutričnú hodnotu (zbytočne dlho sa neprevára, polievky sa varia 25min.)
- hodí sa aj kuchárkam - začiatočníčkam ako tip na darček do novo zariaďovanej kuchyne,
- určite by potešil aj ako svadobný dar pre novomanželov
- každodenné uplatenie si určite nájde aj v rodine s bábatkom, ktorému sa pripravujú prvé príkrmy
- mlieko vraj vydrží 2-3dni, no u nás sa tak rýchlo vždy vypije, že tento čas nemám otestovaný
- a veľké plus vidím aj v stránke a rozmanitosti ponúkaných receptov, ku ktorým sa postupne aj ďalšie/nové pridávajú

Tento prístroj nedokáže:
- sám od seba suroviny po urobení mliečka neprecediť :)
- aj tento prístroj treba samozrejme oblúžiť (treba do neho suroviny pripraviť)
- zaberie Vám miesto v kuchyni, ale dobre sa na pracujúci MioMat pozerá :) :) :)
-  ako tip pre výrobcu by som možno poradila len jediné a to odložený štart (nastavila by som, kedy sa má začať polievka robiť, išla by som von a keď prídem domov - čakala by ma akurát navarená :))


Podľa mňa si našiel u nás už to svoje miestečko a stal sa každodenným pomocníkom.

 

Produkt:
MioMat - mašinka na zdravé dobroty
http://www.miomat.sk/

https://www.facebook.com/miomatsk 

 

Komentáre Napíšte užívateľskú recenziu

 • Viera Merten 04.04.2017, 22:38

  Vsimli ste si ze tie linky na tejto stranke nefunguju? Zaujimam sa o recepty pre deti a ked kliknem SEM nic nefunguje

 • test 22.06.2016, 13:27

  test pravosti fora

 • danka 01.06.2016, 11:57

  Naozaj vrelo odporúčam. Dcérka iné ako mandľovo-makové mlieko nepije od jej roku a pol. Má preto absolútne zdravé a krásne zúbky a predpokladám aj dostatok vápnika v tele. V chladničke vydrží v nezmenenej kvalite 3 dni.

 • Alena 13.05.2015, 16:09

  Ja som Miomat vyhrala v sutazi na Vasej stranke a musim povedat, ze je super. Polievocky su v nom pripravene velmi rychlo a su chutne. Najviac ho vsak pouzivame na smoothies a uz sa tesim na letnu sezonu a ovocie z vlastnej zahrady.

 • Užívateľka 14.04.2015, 19:34

  Aj s odstupom času môže smelo napísať, že spokojnosť:)

RSS komentárov na tejto stránke | RSS všetkých komentárov

Napíš komentár