6 tipov ako zariadiť detskú izbu

Autor: Martanka, Foto: mt-nábytok.sk

Leto je najobľúbenejším obdobím nielen na dovolenky, ale aj na zariaďovanie, prerábanie bytu, či renováciu izieb.

Ak tento rok stojí pred vami taká výzva, akou je zariaďovanie detskej izby, máme pre vás pár tipov, na čo treba myslieť pri výbere detského nábytku. Keď ich dodržíte, zariaďovanie bude hračka a z izbičky sa bude tešiť aj jej majiteľ či majiteľka.

1. Praktickosť 

Pri zariaďovaní detskej izby rodičia uplatňujú dva princípy – praktický a tematický. Ak sa dáte zlákať na tematický spôsob výberu nábytku napríklad v štýle futbalistu, princeznej, či piráta, počítajte s tým, že izbu budete musieť skôr či neskôr meniť. Narodí sa vám ďalšie dieťa a ak to bude chlapček, bude sa mu páčiť v ružovej izbe plnej princezien? Preto, aj keď vás to môže lákať, zvoľte praktický spôsob zariaďovania detskej izby. Voľte jednoduchý jednofarebný sektorový nábytok, ktorý môžete každý rok prestavovať podľa veku dieťaťa a jeho potrieb. Potom stačí len zvoliť vhodné dekorácie a izba môže každý rok vyzerať inak a dieťa nebude nudiť.

2. Farebnosť 

Skôr ako sa rozhodnete kupovať detský nábytok ujasnite si, aké farby budú základom vašej detskej izby. Stačí sa odpichnúť od jednej farby a držať sa jej. Detská izba aj vďaka hračkám, knižkám a výkresom bude hýriť farbami a preto je dôležité ju nimi nepreplácať, aby pôsobila pekne a upratane. S výberom farby vám určite rady pomôžu aj deti. Vyhnite sa však červenej, ktorá je pre detskú izbu najmenej vhodná - agresívna.

3. Priestorové usporiadanie nábytku 

Pri zariaďovaní detskej izby myslite na jej rozdelenie - na oddychovú a pracovnú zónu. Oddychová zóna je miesto, kde umiestnite detskú posteľ a vytvoríte deťom priestor na hranie. Pracovná zóna by mala byť čo najbližšie k oknu, nakoľko jej základ tvorí stôl a stolička. Určite nepodceňte aj výškové umiestnenie vypínačov, poličiek, skriniek a prispôsobte ich veku a výške dieťaťa, aby na ne pohodlne samo dočiahlo.

4. Výber nábytku 

venujte mu dostatočnú pozornosť. Hlavne veľký dôraz klaďte na výber detskej postele, stola a stoličky. Pracovný stôl a stolička by mali obsahovať ergonomické prvky – nastavenie výšky, ergonomicky tvarovanú opierku chrbta, područky, dostatočne široká doska stola a pod. Pri výbere detskej postele klaďte veľký dôraz na jej stabilitu, rošt a kvalitný matrac.

5. Osvetlenie

Jeden luster uprostred izby rozhodne nestačí. Musí ho dopĺňať pracovná lampa na stole, prípadne lampa na čítanie pri posteli.

6. Odkladacie priestory

Aby detská izba pôsobila upratane a aby všetko aspoň naoko malo svoje miesto, myslite na dostatok zásuviek a odkladacích boxov na hračky. Voľte skôr boxy s uzáverom alebo zatváracie skrinky. Ľahšie tak zorganizujete veci a predmety v izbe a nezanedbateľným plusom je, že na ne nebude sadať prach.

Na zariaďovaní detskej izby a detskom nábytku sa neoplatí šetriť. Lepšie je na začiatku do nej investovať a kúpiť viacúčelový kvalitný nábytok, ktorý vášmu dieťaťu vydrží od škôlky až do dospelosti. V konečnom dôsledku aj ušetríte, nakoľko nebudete musieť kupovať stále nový a nový nábytok.

Pri zariaďovaní určite nezabúdajte na deti a aktívne ich do výberu doplnkov zapájajte. Ide predsa o ich izbu a je dôležité, aby sa tam cítili dobre a slobodne.

Komentáre Napíšte užívateľskú recenziu

  • sofia 16.11.2017, 16:53

    lalalukids máme na zemi aj my ...vybrali sme si parklon a ked bol mensi tak sme ju mali ako koberec na lezenie a teraz ju mame ako sedacku

  • Miska 08.09.2017, 08:20

    náš tip je podložka na hranie od lalalukids ;) tlmí nárazy takže si bábo neublíži ani náhodou a nakoľko sa veľmi dobre umýva je vhodná aj pre deti náchylné k alergiám a vypadá krásne

RSS komentárov na tejto stránke | RSS všetkých komentárov

Napíš komentár