Sandberg

Autor: Simona, Foto: sdetmi.com
Adresa:Bratislava, Devínska Nová Ves Čas:- Telefón:- www:stránka organizátora
Hodnotenie:

Sandberg je významná paleontologická lokalita, nachádzajúca sa na území mestskej časti Devínska Nová Ves, Bratislava. Leží na severozápadnom okraji chránenej krajinnej oblasti Malé Karpaty a je súčasťou Národnej prírodnej rezervácie Devínska Kobyla. Lokalita bola objavená pri ťažbe piesku.

20170910 172115

Zaujímavý výlet, ktorý oceníte i s menšími deťmi. Na mieste je možné posedieť, popiknikovať s deťmi, v okolí Sandbergu je viacero lavičiek, či skál na sedenie. Najjednoduchšia trasa je priamo z Devínskej Novej Vsi, kde zaparkujete a miernym kopcom sa dostanete k rampe, odkiaľ je to už len kúsok (max 5 minút, trasa sa dá prejsť i s terénnym kočíkom). Na Sandberg vedú turistické trasy aj z Dúbravky, či Devína.

20170910 172328

Na mieste je viacero náučných tabúľ, ktoré informujú o histórii Sandbergu, ale i súčasnej flóre a faune. Priamo spod Sandbergu je krásny výhľad na Moravu, hrad Devín, zámok Schloss Hof, či Rakúsko.

20170910 165749

Viac o Sandbergu:

Lokalitu vyhlásili za chránené nálezisko s rozlohou 25,6 ha roku 1964. Už nasledujúceho roku bola rozšírená a premenovaná na Štátnu prírodnú rezerváciu Devínska Kobyla, o rozlohe 27,97 ha. 

Dôvodmi ochrany je najmä výskyt bohatej teplomilnej flóry a fauny (najmä hmyzu); výskyt pieskomilnej kveteny a výskyt druhov čeľade vstavačovitých rastlín, vďaka ktorým patrí k najvýznamnejším lokalitám na Slovensku.

Mapa: N 48° 12′ 2″ E 16° 58′ 29″

Komentáre Napíšte užívateľskú recenziu

  • Monika 16.09.2017, 22:29

    Výborný výlet, ale kým sa človek dostane na miesto tak dobrých 20 minút si treba vyšľapať hore kopcom. Informácia v tomto článku je neaktuálna, že zaparkujete pri rampe a o 5 minút ste na mieste. Žial do ulice Slovinec je zákaz vjazdu (okrem dopravnej obsluhy) takže sme museli zaparkovať až pod skladou Sandbergu na maličkom parkovisku na konci ulice Na hriadkach. S malými deťmi je to dosť ďaleko. Ale inak naozaj pekný výlet pre deti, ktoré majú radi skameneliny :-). Krásny výhľad a pekné miesto.

RSS komentárov na tejto stránke | RSS všetkých komentárov

Napíš komentár

Toto pole je požadované