Náučný chodník Spevavce tatranské

Autor: Matteena, Foto: V. Michalec,
www:stránka organizátora
Hodnotenie:

To, že vo Vysokých Tatrách žije rýchly kamzík, múdry svišť i nebojácny medveď, vie snáď každé dieťa. Vedeli ste však, že Vysoké Tatry sú bohaté na rôzne druhy vtáčikov - speváčikov?

Je to tak, žijú tu okolo nás, krásne spievajú, sú veselé a majú zaujímavé zvyky a život, preto tím nadšencov z Hotela SLOVAN*** Tatranská Lomnica pripravil náučno-zábavný projekt o operencoch žijúcich v Tatrách s názvom SPEVAVCE TATRANSKÉ, www.spevavce.sk.

Veríme, že zanietime pre spoznávanie vtáčikov nielen detičky, ale aj celé rodinky.

Projekt SPEVAVCE TATRANSKÉ v troch jednoduchých krokoch:

 • Príjemne prežiť voľný čas s rodinou v čistej a krásnej  prírode Tatranskej Lomnice

 • Naučiť sa niečo nové o spevavcoch a túto vedomosť si upevniť v tvorivých dielňach      

 • Pokračovať v získavaní vedomostí prostredníctvom web portálu www.spevavce.sk

Ciele projektu:

 • Rozšíriť možnosti oddychových aktivít v Tatranskej Lomnici o zaujímavú možnosť prežitia voľného času pre návštevníkov Vysokých Tatier, najmä rodín s deťmi, 
 • Zvýšiť povedomie o menej známej časti tatranskej fauny -  tatranských spevavcoch,
 • Edukačno - zábavnou formou priblížiť prirodzené prostredie, charakteristiku a správanie   operencov vo Vysokých Tatrách,
 • Nenútenou formou zapojiť deti a rodiny ako účastníkov projektu, do interaktívneho kombinovaného (out-door / in-door) programu,
 • Aktívne prezentovať náučný chodník deťom i dospelým počas letnej sezóny 2014 a ďalej pokračovať.

Viac o náučnom chodníku:

Náučný chodník SPEVAVCE TATRANSKÉ nájdete v centrálnej časti Tatranskej Lomnice, cca 300 m od údolnej stanice sedačkovej lanovky na Skalnaté pleso, v hotelovom parku Hotela SLOVAN, Tatranská Lomnica 46. Park je voľne prístupný všetkým návštevníkom. Chodník pozostáva z 15-tich informačných panelov, zhotovených z dreva, ktoré pekne korešpondujú z okolitým prostredím. Na každom z panelov sa nachádza textová a obrazová informácia o jednotlivom vtáčom druhu. Celková dĺžka náučného chodníka je 180 m, chodník sa rozkladá na ploche cca 6,5 tis. m2. Súčasťou je i oddychová zóna s dreveným lavičkami a viacero vtáčích búdok.

Pre projekt bolo vybratých 15 unikátnych druhov operencov žijúcich v prostredí Vysokých Tatier. Spoznáte brhlíka, červienku, krivonosa, ale aj stehlíka, pinku či sojku. Zaujme i trasochvost a žltochvost. Vtáčiky sú spontánne a zvedavé a najlepšie sa cítia vo svojom prirodzenom prostredí, preto je ich pozorovanie na náučnom chodníku také jedinečné.

Atraktivitu náučného chodníka zabezpečí sprievodný náučno–zábavný program. Sprievodcami a animátormi sú skúsené lektorky s pedagogickým vzdelaním a praxou. Súčasťou prezentácie je výklad k náučnému chodníku a animačný program spojený s tvorivými dielňami (maľovanie, modelovanie, hry), ktorý sa bude konať od 1.7. do 15.9.2014, 1x týždenne.

Ak máte chuť na spoznávanie vtáčikov i z domu, kliknite si na web www.spevavce.sk a dozviete sa viac. Aktívne sa môžete zapojiť na FB spevavce ukázať Vaše fotografie a popísať Vaše zážitky zo spevavcami.

Náučný chodník SPEVAVCE TATRANSKÉ a Vysoké Tatry sa na Vás tešia.

Realizátor projektu:
Hotel SLOVAN*** Tatranská Lomnica, www.hotelslovan.sk 

Garanti projektu:
Štátne Lesy TANAPu, Tatranská Lomnica, www.lesytanap.sk,
SOS Bird Life, Bratislava, www.vtaky.sk

Komentáre Napíšte užívateľskú recenziu

 • Lenka 02.12.2014, 08:05

  Chlapcom sa páčilo, výborný nápad, ako zaujímavou formou naučiť deti aj dospelých niečo nové.

 • Jana 20.11.2014, 04:21

  Videli sme, deťom sa páčilo prostredie aj zvieratká, našli sme tu aj úkryt pred daždom.

 • Andrea 18.07.2014, 13:05

  Už sa tešia veľkí aj malí, čo sa nové naučia....

 • Klaudia Molnárová 15.07.2014, 13:24

  pekné, milé, zaujímavé, edukatívne

RSS komentárov na tejto stránke | RSS všetkých komentárov

Napíš komentár

Toto pole je požadované